تلفن تماس : مالی 77211566-021 اداری09198215169 گرفتن کد هم برای تهران و شهرستان الزامی است

اطلاعیه شماره 57

تاریخ انتشار : 1400/04/15

با احترام به آگاهی اعضا و نمایندگان محترم میرساند با توجه به برگزاری مجمع عمومی تعاونی در آینده نزدیک و لزوم تعیین و انتخاب بازرس که بصورت معمول و سالیانه صورت میگیرد خواهشمند است آندسته از اعضای غیر بدهکار که تمایل به عهده‌دار شدن سمت بازرس میباشند جهت ثبت نام با قید تسریع و حداکثر تا تاریخ 31 /04 /1400   شخصاً به این تعاونی مراجعه نمایند .

شرایط بازرس تعاونی :

 این شرایط که می توان آن ها را به ایجابی و سلبی تقسیم کرد ، از این قرارند :
الف ) شرایط ایجابی
1. داشتن تابعیت ایران ؛
2. ایمان و تعهد عملی به اسلام ( در تعاونی های متشکل از اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی ، تعهد عملی به دین خود ) ؛
3. داشتن اطلاعات یا تجربه لازم برای عمل به وظایف ، متناسب با تعاونی مربوط ؛

4. داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی در رشته های مرتبط حسابداری و مالی 

شرایط سلبی
1. عدم ممنوعیت قانونی و عدم حجر ؛
2. عدم عضویت در گروه های محارب؛
3. عدم سابقه محکومیت به ارتکاب جرایم بر ضد امنیت و جعل اسناد ؛
4. عدم سابقه محکومیت به سبب ارتشا ، اختلاس ، کلاهبرداری ، خیانت در امانت ، تدلیس، تصرف غیر قانونی در اموال دولتی و ورشکستگی به تقصیر

 در ادامه جهت آشنایی بیشتر خوانندگان برخی از توضیحات در خصوص بازرس و وظایف و مسئولیتهای وی را بشرح زیر ارائه مینماییم :

 • وظایف و اختیارات بازرسان

بازرسان شرکت های تعاونی وظایف و اختیاراتی به شرح ذیل دارند :
الف) نظارت مستمر بر نحوه اداره امور شرکت تعاونی و عملیات و معاملات انجام شده از نظر انطباق آن ها با قوانین و اساسنامه و دستورالعمل های مربوط ؛
ب) رسیدگی به حساب ها ، دفاتر ، اسناد ، صورت های مالی از قبیل ترازنامه و حساب های عملکرد و سود و زیان ، بودجه پیشنهادی و گزارش های مالی هیئت مدیره به مجمع عمومی ،  بازرس می تواند به دارایی نقدی ، برگ های بهادار و موجودی کالا رسیدگی کند.
ج) رسیدگی به شکایات اعضا و ارائه گزارش به مجمع عمومی و مراجع ذی‌ربط ؛
د ) تذکر تخلفات موجود در نحوه اداره امور شرکت تعاونی به هیئت مدیره و مدیر عامل به شکل کتبی و تقاضای رفع نقص یا نقایص؛
ه) نظارت بر انجام حسابرسی و رسیدگی به گزارش های حسابرسی و گزارش نتیجه رسیدگی به مجمع عمومی شرکت و مراجع ذی ربط .
به موجب قانون بخش تعاونی ، در صورتی که هر یک از بازرسان تشخیص دهد که هیئت مدیره یا مدیر عامل در اجرای وظایف خود مرتکب تخلفی شده است و به تذکرات بازرسان توجه نمی کند ، مکلف است برای ارائه گزارش خود به مجمع عمومی ، از هیات مدیره برگزاری مجمع عمومی فوق العاده را تقاضا کند. اگر هیئت مدیره ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت درخواست تشکیل مجمع عمومی فوق العاده از بازرس ، برای دعوت به برگزاری مجمع اقدام نکند ، بازرس می تواند با اطلاع وزارت تعاون، برای دعوت و برگزاری مجمع عمومی فوق العاده اقدام کند.
چنان‌که ملاحظه می شود ، قانون بخش تعاونی در این حالت رسیدگی به تخلفات هیئت مدیره و مدیر عامل را بر عهده مجمع عمومی فوق العاده می گذارد و آن را به اموری که ماده 35 در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده مذکور مقرر کرده است ، اضافه می کند.
در دیگر موارد نیز در صورت لزوم ، هر یک از بازرسان می تواند تشکیل مجمع عمومی عادی یا فوق العاده را از هیئت مدیره درخواست کند. در این موارد هر گاه ظرف یک ماه بعد از درخواست ، هیئت مدیره برای تشکیل مجمع عمومی عادی یا فوق العاده اقدام نکند ، وزارت تعاون راساَ مجمع عمومی را برگزار خواهد کرد.

 • ممنوعیت های بازرسان

بازرسان شرکت های تعاونی مشمول ممنوعیت هایی به شرح زیرند :
– بازرسان حق دخالت مستقیم در اداره امور تعاونی را ندارند ، ولی می توانند بدون حق رای در جلسات هیئت مدیره شرکت کنند و درباره مسائل جاری تعاونی اظهار نظر کنند.
– بازرسان نمی توانند سمت بازرسی یا مدیریت عامل یا عضویت هیئت مدیره شرکت تعاونی دیگری با موضوع و فعالیت مشابه را قبول کنند ؛ به عبارت دیگر داشتن سمت بازرسی با بازرسی ، مدیریت عاملی و عضویت هیئت مدیره شرکت تعاونی مشابه مانعه الجمع است .
– معاملات بازرسان با شرکت تعاونی که در آن سمت بازرسی دارند ، تابع مقررات و ضوابطی است که مجمع عمومی عادی در چهارچوب دستورالعمل وزارت تعاون تصویب می کند.

 • مسئولیت بازرسان

هر گاه بازرسان در عمل به وظایف و استفاده از اختیارات خود تخلف کنند و از این راه ضرری به شرکت تعاونی برسد ، ملزم به جبران آن خواهند بود و اگر اقدام آنان با سوء نیت بوده باشد ، علاوه بر مسئولیت مدنی ، مسئولیت کیفری نیز متوجه آن ها خواهد شد.

 

2 دیدگاه برای “اطلاعیه شماره 57”

 1. سام گفت:

  عرض سلام و ادب و احترام
  مشخص نیس واریزی های 1400 کی بروز رسانی میشه تو سامانه؟

  • مدیر وب سایت گفت:

   با سلام برابر آخرین برنامه ریزی تعاونی لازم است ماهیانه یک بار واریزی اعضا و نمایندگان محترم در سامانه واریزی و امتیاز بندی بروز شود .

همکاران ما